Aktuality

14.4.2004

Celý text Petice k 13. platu


14.4.2004

Informace o jednání s představiteli vlády dne 14.4.2004

( vývoj platů v oblasti veřejných služeb a správy v letech 2005 a 2006)

Dnes proběhlo první kolo jednání představitelů odborových svazů veřejných služeb a správy s členy vyjednávací skupiny, kterou zmocnila vláda ve složení pp.ministři Škromach, Sobotka a místopř. vlády Mareš.

Předmětem jednání byl vývoj platů zaměstnanců veř. služeb a správy, kteří jsou v platovém režimu zák. 143/1992 Sb. pro roky 2005 a 2006.

Ministr práce a soc. věcí nás seznámil s návrhem, který bude předkládat vládě a který předpokládá zrušení institutu dalších platů. Jeden celý měsíční tarif se rozdělí na dvanáct dílů, o které vzroste příslušný tarif pro rok 2005.

Zároveň nám oznámil, že s účinností od 1.1.2005 vstoupí v platnost tzv. služební zákony pro pracovníky ozbrojených složek ( hasiči, policie,..). Jejich zavedení si vyžádá citelný zásah do státního rozpočtu. Rovněž tak i zmíněná rekonstrukce zák. 143/1992. V této chvíli má vláda prostor k jednání zhruba v těchto mantinelech . na služební zákony cca 5,3mld.Kč, na zák.143 cca 4mld.Kč. Zároveň ale oznámil, že ani s takovýmto objemem finančních prostředků vláda ve svém střednědobém odhadu nepočítala a bude muset hledat rezervy v rámci schváleného vývoje veřejných financí pro roky 2005 až 2006 tak, jak byl projednán s koaličními partnery.

Představitelé OS upozornili vládu, že po minulých zkušenostech budeme požadovat garanci vlády, že na dohodnuté změny vyčlení potřebný objem finančních prostředků, jinak OS odstoupí od jednání. Zároveň jsme jednoznačně požadovali, že zavedení vyšších tarifů nesmí být provedeno na úkor valorizace. Rovněž jsme vládě oznámili, že nemůžeme . dopředu. souhlasit se zrušením 13. a 14.platu, když neznáme základnu pro tarify pro rok 2005 ( tj. vedle deseti procent třináctého platu nevíme, kolik procent bude schváleno na čtrnáctý plat).

Podle slov ministra financí Sobotky můžeme jednat o výši tzv.14.platu pro letošní rok až bude známo, jak příští týden dopadne ve Sněmovně zákon o DPH.

Závěry, ke kterým jsme došli:

Další jednání o platech pro roky 2005 a 2006 tedy bude svoláno příští týden. Jednoznačné po dnešku je to, že není důvod odvolat připravovanou stávku, naopak. Je potřeba vytvořit co možná nejsilnější tlak veřejnosti, aby vyjednávání o letošním čtrnáctém platu vedlo k úspěchu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se do stávky zapojí a vyzvat ty, kteří ještě váhají. Hraje se o hodně a nikdo nám nepomůže, pokud si nepomůžeme sami!!!